HAMILEDE SEKER, HAMILELIKTE TIROID PROF DR METIN ÖZATA
Your Subtitle text

HAMILEDE TIROID HASTALIGI PROF DR METIN OZATA

HAMILELIKTE TIROID
PROF DR METIN OZATA

hamile kalmadan önce tiroid hastaliginiz varsa mutlakab bir ENDOKRIN UZMANINA danisiniz. Önceden hiç tiroid hastaliginiz yoksa hamileligin  ilk ayi mutlaka tiroid hormonlarini ölçtürünüz. Bunlar TSH, Serbest T3, Serbest T4, Anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorlaridir.

ÖNCEDEN TIROID YETMEZLIGI VARSA

Kullandiginiz ilacin dozunu artirmak gerekebilir. Endokrin uzmanina basvurarak takibe giriniz. Her ay tiroid hormonlarini ölçtürün ve ilacinizi kesmeyiniz. hamile  kalmayi düsünen hipotiroid kadinlar doktoruna mutlaka ilaç konusunda danismalidir. hamile  kalinca da tiroid ilaçlari alinacaktir. Çocuga zarari yoktur. Tiroid ilaci almazsaniz düsük riski artar. Dogum sonrasi da kontrollerinizi yaptiriniz.

HIPERTIROIDI VARSA

Hipertiroidivarsa buna uygun ilaçlar en az dozda kullanilacaktir.  hamilelikte  ilaç tedavisi yapilir. Propiltiourasil veya Metimazol verilebilirse de göbek kordonundan bebege daha az geçtigi için daha çok Propiltiourasil ilaci tercih edilir. Kontrollerde serbest T4 ve TSH düzeylerine birlikte bakilir.

  hamile kalmadan önce Graves hastaligi olan kadinlar hamile  kalinca Graves hastaliginin siddeti azalir ve ilaç dozunu azaltmak veya kesmek gerekebilir. hamilelik , hastaligin siddetini azaltmaktadir. hamile  Graves’li hastalarin bebeklerinde dogumda hipertiroidi gelisebileceginden kadin-dogum uzmani ve çocuk hastaliklari uzmani tarafindan bebek kontrol edilmeli ve tetkikleri yaptirilmalidir. Hastanede çocuk endokrinoloji uzmani varsa görüsünün alinmasi uygun olur.

NODUL VARSA

  hamilelikte tiroid nodülü çapinda artma ve yeni nodül olusumu sikliginda artis vardir.

Tiroid nodülü olan gebe bir kadin gebe olmayan nodüler guatrli bir hasta gibi tedavi edilir. Ancak gebelikte tiroid sintigrafisi çekilmez, sadece tiroid ultrasonu çekilir.
Tiroid nodülleri gebelikte de biyopsi ile incelenmelidir. Eger biyopsi sonucu kanser çikarsa tiroid ameliyati ya gebeligin ikinci 3 ayinda ya da dogum sonrasi yapilir. Kanserin türüne göre buna doktorunuz karar verir. Bazi kanser türleri hariç genellikle dogum sonrasi ameliyat yapilir.

  hamilelikte Tiroid hastaligi Gelisme Riski Hangi Kadinlarda Fazladir?

Ailesinde tiroid hastaligi, seker hastaligi ve guatr olan gebe kadinlarda tiroid hastaligi riski daha fazladir. Gebelik öncesi tip 1 seker hastaligi olan veya kaninda anti-TPO antikoru yüksek olan veya daha önce tiroid hastaligi geçiren kadinlarda da bu risk çok yüksektir. Önceden düsük yapan kadinlarda da tiroid hormon tetkikleri gebelik süresince iyi takip edilmelidir.

  hamilelikte tiroid hormonlari normal oldugu halde sadece anti-TPO antikor yüksekligi olmasi da risklidir

Anti-TPO antikoru yüksek olan kadinlardaerken dogum, düsük riski ve dogum sonrasi depresyon ve tiroid yetmezligi riski artmistir. Bu nedenle sik aralarla TSH hormon ölçümü yapilmali ve bu kontrollerin dogum sonrasi da devam etmesi gerekir.

  hamilelikte Guatr Sikligi Artar:

  hamilelikte döneminde guatr olusum sikligi arttigi gibi gebe kalmadan önce guatri olan kadinlarda guatrin büyüdügü gözlenir. Iyot eksikligi olan kadinlarda bu durum daha sik olusur. Iyot kaybinin gebelikte artmasi ve bebegin iyot kullanmasi nedeniyle iyot ihtiyaci artar. Bu nedenle gebelik döneminde iyot alimi artirilmali ve guatr varsa Levotiroksin ilaciyla tedavi yapilmalidir.

  hamilelikte MUTLAKA IYOTLU TUZ YIYINIZWeb Hosting Companies